Маркина Екатерина Владимировна

В 2003 г. окончила историко-филологический факультет РГГУ по специальности «историк».  С 2005 г. является научным сотрудником Института восточных культур и античности РГГУ.

Сфера научных интересов: аккадский язык, саргоновский диалект, староаккадские хозяйственные архивы, история Месопотамии.

В настоящее время ведется работа над диссертацией по теме «Особенности языка саргоновских текстов из Гасура».

Основные публикации:

• An Old Akkadian Letter in the State Hermitage Museum (Erm 14387) // Babel und Bibel 1: Ancient Near Eastern, Old Testament and Semitic Studies, Moscow, 2004.
  • Altakkadische Texte der St.Petersburger Eremitage // Babel und Bibel 2: Ancient Near Eastern, Old Testament and Semitic Studies, Eisenbrauns, Winona Lake, 2005. (совместно с В. Зоммерфельдом и Н. Рудик)
  • Another Late Babylonian Cylinder // Nouvelles Assyriologiques Breves et Utilitaires. Paris, 2006.
  • Rebecca Hasselbach, Sargonic Akkadian: A Historical and Comparative Study of the Syllabic Texts // Babel und Bibel 3: Ancient Near Eastern, Old Testament and Semitic Studies, Eisenbrauns, Winona Lake, 2007. (рецензия; совместно с Л. Е. Коганом)
  • Староаккадский (Саргоновский) диалект //  Языки мира: Семитские языки. Аккадский язык. Северозападносемитские языки. М., 2009.
  • Observations on Gasur Akkadian // Festschrift A. Westenholz (в печати)

Ekaterina Markina

In 2003 graduated from Faculty of History and Philology, RSUH, with the specialization «history». Since 2005 works as research fellow of the Institute of Oriental and Classical Studies, RSUH.

Scholarly interests: Akkadian language, Sargonic dialect, history of Mesopotamia.

At present works on Ph.D. thesis «Special features of the Sargonic texts from Gasur».